44. Letní filmová škola Uherské Hradiště s eyca


Letní filmová škola Uherské Hradiště letos proběhne od 27. července do 5. srpna a ponese se ve víru oslav – 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana, 100 let od vzniku Československé republiky, 120. výročí českého filmu a 130 let od narození F. W. Murnaua. Představíme také méně známou tvorbu i nejzásadnější celovečerní díla Larse von Triera. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová.

Letní filmovou školu Uherské Hradiště slavnostně zahájí íránský režisér Bahman Ghobadi s filmem Želvy mohou létat, který Asociace českých filmových klubů uvedla před deseti lety do české distribuce v rámci Projektu 100. Na zakončení Letní filmové školy pak Robert Sedláček přiveze svoji novinku Jan Palach, kterou festivalovým divákům představí ve světové premiéře.

Dalšími potvrzenými hosty Letní filmové školy jsou i legenda německého filmu, která se vymykala své době a která sklízela pochvalné ódy od Stevena Spielberga i Quentina Tarantina, režisér Roland Klick a chilský artový guru Alejandro Fernandéz Almendras, jehož snímek Zabít člověka získal v roce 2014 Velkou cenu poroty za nejlepší hraný film na festivalu Sundance.

Sekce AČFK uvádí připomene distribuční činnost pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů a kromě přehlídky filmů uvedených do kin v uplynulém roce představí novinky chystané pro podzim 2018: polské satirické drama Tvář režisérky Małgorzaty Szumowské, které AČFK do kin uvede společně s Be2Can Distribution, a adaptaci románu Iana McEwana Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou v hlavní roli.

AČFK je také pořadatelem Projektu 100, v němž vrací na filmová plátna klasická díla české i světové kinematografie v digitalizované podobě. V tomto roce bude Projekt 100 věnovaný muzikálovému žánru a všech pět filmů letošní kolekce (Zpívání v dešti, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Rocky Horror Picture Show, Vlasy a Moulin Rouge) bude mít na Letní filmové škole premiéru.

Loni tým AČFK představil na Letní filmové škole nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož základním cílem je propojit festival s distribucí a zapojit festivalové diváky do procesu filmové akvizice. Ze tří výrazných filmů předvybraných akvizičním týmem AČFK vzešel po diváckém hlasování během minulého ročníku LFŠ první vítěz - britská gay romance Na konci světa, jež měla distribuční premiéru v lednu tohoto roku. Letos projekt pokračuje v nezměněné podobě a diváci budou mít možnost vybírat ze zbrusu nové trojice filmů: francouzského artového survivalu Noc požírá svět, irského vztahového dramatu Doba nevěrná a melancholického islandského snímku A dýchejte klidně.

Letos podruhé představí Letní filmová škola společně s Be2Can Distribution v sekci Be2Can Starter (loni Letní festivalové echo) špičkové festivalové snímky z Berlína, Benátek a Cannes. Východní přísliby jsou zbrusu novou programovou sekcí LFŠ, jež nabídne novinky z hrané tvorby zemí tzv. východního bloku. Diváci se mohou těšit na snímky ze střední a východní Evropy, pobaltských zemí či Ruska.

Tradičně silné zastoupení má na Letní filmové škole kinematografie polská, kterou bude osobně zastupovat režisér Andrzej Jakimowski. V Uherském Hradišti uvede svoji kompletní celovečerní filmografii včetně filmu Fígle, který byl před lety v distribuci AČFK, a nejnovějšího snímku Tenkrát v listopadu.

innogy letní kino na Masarykově náměstí se i letos stane dějištěm dvou velkých koncertů, které Letní filmovou školu orámují. V sobotu 28. července vystoupí díky podpoře hlavního partnera innogy David Koller a na závěr Filmovky, v sobotu 4. srpna se návštěvníci mohou těšit na Barboru Polákovou. Oba koncerty se konají zdarma pro akreditované i veřejnost.

V innogy letním kině se odehraje i unikátní projekce němého filmu Karla Degla a Antonína Novotného z roku 1919 Stavitel chrámu, který zpracovává pověst o Petru Parléřovi, staviteli svatovítského chrámu v Praze. Doprovázet film bude čerstvý držitel ceny Anděl Marian Friedl společně s Matějem Drabinou, Radimem Přidalem a sopranistkou Barborou Jiráskovou.

Masarykovo náměstí bude také už tradičně patřit divácky nejatraktivnějším českým filmům, které nejen obyvatelům Uherského Hradiště zpříjemní horké letní večery. Čeká je tak například neuctivá satira Prezident Blaník, tragikomedie Tátova volha či historické eko-drama Hastrman.

Velkým zážitkem budou jistě i dvě představení souboru Cirk La Putyka, který se věnuje žánru nový cirkus a který v srdci Slovácka vystoupí vůbec poprvé. S představením Biograf se kinofilové všech věkových kategorií vydají do časů, kdy kino ještě nemluvilo a bylo černobílé. V projektu nazvaném Slapstick Sonata vytváří La Putyka ve spojení vrcholné akrobacie, Mozartových sonát a groteskní komedie éry němého filmu doslovnou kombinaci umění a populární kultury. Obě představení Cirku La Putyka se budou konat ve Slováckém divadle.

V prodeji jsou akreditace na jakýkoli počet dnů i balíčky po 6 nebo 12 vstupech. Kompletní program naleznete na www.lfs.cz.

S kartou EYCA získáte výhodnější cenu akreditací. Více na www./lfs.cz/akreditace-a-vstupenkyZdroj: LFŠ

Chci kartu Chci kartu