Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Sté výročí vzniku Československa připomeneme sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov. Jedním z hostů bude známý francouzský politolog a historik Jacques Rupnik. Představí svůj dokumentární projekt Jiná Evropa, který připravil pro BBC.

Vyhraj si akreditace na tento festival. Více informací ZDE.


V sekci Zvláštní uvedení představíme hned dvě velká jména světového filmu. Německý režisér Wim Wenders, proslavený snímkem Nebe nad Berlínem, uvede novinku Papež František: Muž svého slova. Jde o vůbec první film, na kterém osobně spolupracoval papež.


Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny a autor festivalové znělky, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu uvedeme jeho zatím poslední film Kniha obrazů, za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu.

Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument.

Z českých novinek představíme film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc.  Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce.

Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady uvedeme filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. Zhlédnout můžete například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929).

Sekce Zkouška sirén věnovaná hudebním filmům představí portrét producentky a zpěvačky M. I. A. nebo pohled do Japonska po havárii elektrárny Fukušima v rámci sondy do života oskarového skladatele Rjúiči Sakamota. Uveden bude oceňovaný britský experiment Arcadia, který kombinuje ostrovní filmové archivy za posledních 100 let s hudbou členů Portishead a Goldfrapp.

Zásadní je pro letošní ročník sekce nazvaná „Nic, anebo jen velmi málo“: věnuje se tématu ztišení, redukce a stručnosti v dnešní hudbě i životním stylu. Návštěvníci festivalu se mohou stát členy dvoudenního sboru, který povede legenda české nonkonformní písně Oldřich Janota. 

 
Novinkou letošního ročníku je rozšířené Inspirační fórum, které nabízí každoročně prostor diskusím s významnými osobnostmi mimo filmový svět. Pořady budou probíhat po šest dní a nabídnou setkání s padesátkou osobností. Do Ji.hlavy zavítají rakouský spisovatel a novinář berlínského listu Die Tageszeitung Robert Misik, mexická odbornice na vzdělávání Emiliana Rodríguez Moralesová nebo polská vědkyně Aleksandra Przegalinska, která se zaměřuje na vliv umělé inteligence na lidský život.

Ji.hlava myslí také na děti a nabídne bohatší dětský doprovodný program, který nabídne filmové projekce, workshopy a koncerty pro děti od dvou do čtrnácti let. Chybět nebudou ani každodenní divadelní představení, třeba Buchty a loutky nebo muzikál Království divadelního souboru Anička a letadýlko. Den pak pravidelně zakončí projekce večerníčků.  Dítě je možné zdarma akreditovat předem i na místě. 

Ji.hlava nabízí zvýhodněné studentské akreditace — studenti středních škol si mohou pořídit akreditaci za 350 Kč.  Pro studenty vysokých škol máme akreditaci do 1. října za 600 Kč, poté za 750 Kč. Studenti filmových oborů si do 12. října mohou zakoupit akreditaci za 200 Kč.

Více informací najdete na novém webu festivalu: www.ji-hlava.cz.
 
Chci kartu Chci kartu