Po stopách šlechtických rodů s NPÚ

Šlechta českých zemí v evropské diplomacii – dokonalí diplomaté i špioni, vydejte se s Kartami EYCA po jejich stopách

Šlechta českých zemí v evropské diplomacii je tématem, kterým v roce 2018 pokračuje úspěšný dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu „Po stopách šlechtických rodů“.

Vydejte se po stopách šlechticů českých zemí do zahraničí a zpět! Na čtyřiceti památkách NPÚ probíhají tento rok nejrůznější výstavy a doprovodné programy zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily evropské i světové dějiny. Můžete si vybírat, nabídka je opravdu pestrá.

Život středověkého šlechtice Půty Švihovského z Rýzmberka poznáte na hradě Švihov – pan Půta se prý dostaví osobně při netradičních oživených prohlídkách. Je-libo trochu modernější historie? Pak vás jistě zaujme zámek Kynžvart - někdejší reprezentativní letní sídlo kancléře Metternicha. Kostýmované prohlídky přiblíží období, kdy byl zámek místem setkávání diplomatů z celé Evropy. Zámek Kynžvart byl zvolen jako hlavní dějiště programu Hradozámecké noci 25. srpna, která velkolepě zakončí léto na památkách.

Hrad Šternberk pro změnu zve na speciální rozšířené prohlídky Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů. Vyvrcholením celého roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii bude slavnostní otevření nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci s názvem Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Více informací o „šlechtických“ akcích je k dohledání zde.

Století republiky

V letošním roce si připomínáme také sto let novodobé české státnosti. Toto speciální výročí přiblíží nejrůznější akce zaměřené na období předválečného Československa. Ve vile Stiassni v Brně zjistíte, které (nejen) československé státní představitele vila hostila a jak se vlastně tehdy v domě bydlelo. Zámek Hluboká připravuje prohlídky s kastelánem, které vás zavedou do soukromých apartmánů posledních majitelů zámku. Jak klíčové „osmičkové roky“ 1918, 1938 a 1948 ovlivnily životní osudy Schwarzenbergů na Hluboké? Více zjistíte na prohlídce.

Další z mnoha doprovodných akcí se chystá na zámku v Litomyšli. Můžete se těšit na sjezd autoveteránů, historických motocyklů a kol. Součástí sjezdu bude mj. Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovi, československé prvorepublikové závodníky, kteří v Litomyšli pravidelně pobývali.
Více o akcích spojených s výročím republiky se dozvíte zde.

Aby vás výlety po památkách ještě více bavily, připravujeme pro vás Zápisník návštěvníka památek. Vymysleli jsme ho tak, abyste do něj mohli nejen pohodlně sbírat vstupenky, ale také zapisovat vlastní dojmy a zážitky. Navíc – každou památku v zápisníku představuje zajímavý příběh. Zápisníky budou k dispozici na pokladnách památek ve správě NPÚ již koncem května. Až se tedy opět vypravíte na výlet za památkami, nezapomeňte si vzít s sebou papírový nebo mobilní pas Klíč k památkám – a za pět zakoupených vstupenek na 5 různých památkách získáte 6. vstup zdarma. Více informací najdete na webu www.klickpamatkam.cz.

Držitelům karet EYCA (do 26 let) je při vstupu na jednotlivé památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu určeno snížené vstupné.Chci kartu Chci kartu