Zajímavosti z NPÚ

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV PRO VÁS PŘIPRAVUJE SPOUSTU ZAJÍMAVÝCH AKCÍ!  

Přijďte si je užít i vy! Zde je malá ochutnávka, abyste věděli, na co se můžete těšit. Pro kompletní seznam akcí ale navštivte stránky NPÚ.

Šermířské rozvernosti na Bezdězu
5. 8. 2017 – 6. 8. 2017
Na Bezdězu zjistíte, jak to s husity vypadalo po bitvě u Lipan. Nechte se vtáhnout do příběhu o Strašlivém Franzovi a jeho Černé rotě a o velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna.
foto: NPÚ
 
Skotské hry na zámku Sychrově
19. 8. 2017
Již po sedmnácté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry. Těšit se můžete i na bohatý program pro děti, kde budete moci změřit své síly hned v několika tradičních soutěžích jako je například hod kládou, hod kamenem a přetahování lanem. Bude to stát za to!
foto: NPÚ
 
Hradozámecké noci
Letos, ze soboty 26. srpna na neděli 27. srpna, proběhne v řadě již osmý ročník Hradozámecké noci, který rozsvítí svým netradičním programem velké množství památkových objektů po celé České Republice. Pilotním objektem je tentokrát Státní zámek Náměšť nad Oslavou, který je tematicky spojen s vyvrcholením Roku renesanční šlechty. Pro návštěvníky bude přichystán bohatý program složený nejen z běžně dostupných prohlídek všech přístupných prostor zámku, ale návštěvníci budou moci vkročit do prostor, které jsou běžnému oku obecenstva uzavřeny. A, samozřejmě, nejen to. Pro návštěvníky budou připraveny další akce, které je celou nocí provedou.

Každým rokem účasti památek i diváků na Hradozámecké noci přibývá. Za minulý rok se Hradozámecké noci zúčastnilo 95 památek ze soukromé i státní správy, na jejichž bohatý program se přišlo podívat 33 606 diváků.

Finální počet památek, které se letos zúčastní tradičně sobotního reje, ještě není znám, ale již teď víme, že se bude na co těšit! Kupříkladu státní zámek Hrubý Rohozec zve své návštěvníky na hrané noční prohlídky, kde se dozvíte, co se stane, když chcete první Japonku v Evropě ohromit letem v baloně. Na hradě Grabštějně se už teď obávají, že bude třeba zabít Valdštejna, tedy nejznámějšího majitele hradu a velice vlivného člověka. A pokud například preferujete hudební vystoupení a máte rádi tvrdší muziku, státní hrad Trosky vás zve na svůj benefiční koncert.
foto: NPÚ

Noc netopýrů na Bečově nad Teplou
2. 9. 2017
Unikátní Noc netopýrů spojí bohatý kulturní program pro děti i dospělé. Těšit se můžete na ukázku živých netopýrů a povídání o jejich životě, ale také na tvořivou dílnu pod vedení autorek knihy "Netopýří chmýří".
foto: NPÚ

Knížecí lov na zámku Sychrově
23. 9. 2017
Tady se naučíte střílet z luku. Projdete základní instruktáží, zastřílíte si na rozmístěné makety zvířat a k tomu se podíváte na vystoupení profesionálů, kteří vám ukážou středověkou, japonskou a bojovou lukostřelbu. K vidění bude i závod v 3D lukostřelbě, olympijské lukostřelbě a střelbě ATL. Nezapomeňte vzít i své rodiče – pro ně je program připraven taktéž.
Zdroj: NPÚ

Podzim na vesnici ve skanzenu Zubrnice
14. 10. 2017 – 15. 10. 2017
Tato událost se koná sice až na podzim, ale určitě byste o ni neměli přijít! Budete mít možnost si vyzkoušet vybrané zemědělské práce jako je - výmlat cepem, čištění zrna na fukaru, mletí zrna na ručním mlýně, zpracování lnu, provaznictví, sušení ovoce a mnoho dalšího.
foto: NPÚ
 
Pro držitele karet EYCA bude na většině památek připraveno snížené vstupné, více informací najdete na webech jednotlivých akcí.
Těšíme se na Vás!
Chci kartu Chci kartu